2 Haziran 2014 Pazartesi


Hepimizin evinde bulunan önemli mutfak aletlerinden biri de ocaklardır. Yemekleri pişirmemize yarayan bu eşyaları alırken ve kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizin için hazırladık;

Ocak alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Güvenliğinize önem veriyorsanız, herhangi bir nedenden dolayı alevin sönmesi halinde gaz akışını durduran "gaz emniyetine sahip" ürünleri tercih edebilirsiniz.

Doğalgaz veya LPG kullanıyorsanız, buna uyumlu bir ürün almaya dikkat edin.

Gazlı ve elektrikli olmak üzere her iki ocak tipine sahip bir ürün istiyorsanız, 3 gözü gazlı, 1 gözü elektrikli olan modellerden birini seçebilirsiniz.

Düğmesi bulunmayan dokunmatik ocakları tercih ederek yemek pişirirken fazladan alan kazanabilirsiniz.

Yemeğin altını açık bırakıp bakmayı unutanlardansanız, akıllı pişirme teknolojisine sahip set üstü ocakları tercih edebilirsiniz. Bu yeni nesil ocaklarda yemek kaynadığı zaman taşma olasılığına karşı otomatik kısma özelliği devreye girer.

Ocak Kullanımı için Pratik Bilgiler
Yemek pişirirken kapaklı tencere ve tavaları kullanmaya özen gösterin. Kapak kullanmadığınızda harcanan enerji dört kat daha artar.

Genellikle kullandığınız tencere tabanının genişliğine uygun olan gözü tercih edin. Bu, enerji tasarrufu bakımından da faydalı olacaktır.

Kabın boyutuyla gaz alevinin büyüklüğünün birbirine denk olması önemlidir. Gaz alevlerinin kabın tabanından taşmayacak şekilde olmasına dikkat edin ve kabı tencere taşıyıcısına koyarken ortalayın.

Ocağınızın verimli bir ısı sağlaması için, ocağınızın üzerine ideal ölçülerde ve düz tabanlı tencereler koymaya dikkat edin. İçbükey ve dış bükey tabanlı tencereler kullanmamaya çalışın.

Gazlı ocakların kafa ve şapkalarını temizlemek için bulaşık makinesini kullanmayın.

Tüplü bir ürüne sahipseniz, tüpü koyduğunuz yer ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

Yemeklerinizi kapalı konserve kutuları ve cam kavanozlarda asla ısıtmayın. Kavanoz içinde basınç meydana gelerek patlamalara yol açabilir.

Ocağınızın çalışmasında herhangi bir problem olmaması için, gazlı ürünlerin ve gaz sistemlerinin düzenli olarak kontrolü sağlanmalıdır. Yıllık bakımı ihmal edilmemelidir.

Gazlı ocak gözlerini temiz tutmaya özen gösterin. Alevlerin mavi olduğundan ve düzgün şekilde yandığından emin olun.

Sapların ısınmasını önlemek için, tavanızın saplarını ocakların üstüne gelmeyecek konumda tutmaya özen gösterin.

Elektrikli gözün bakımı için, ara ara üstünü makine yağı ile yağlayın ve ince bir yağ tabakası oluşturun.

Tagged:

0 yorum:

Yorum Gönder

Beğendin mi? Fikrini benimle de paylaş lütfen :)

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bumerang - Yazarkafe
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...