14 Temmuz 2014 Pazartesi


Harika lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlayan ocaklar mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından. Peki ocakları ne kadar doğru kullanıyoruz? Ocak kullanımına dair pratik bilgileri sizin için hazırladık;
Yemek pişirirken kapaklı tencere ve tava tercih etmeye özen gösterin. Kapak kullanmadığınız takdirde enerji sarfiyatı dört kat daha artacaktır.

Yemeklerinizi kullandığınız tencere tabanının genişliğine uygun göze koyun. Bu şekilde, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kabın boyutuyla gaz alevinin büyüklüğü birbirine denk olmalıdır. Ocak ateşini kabın çapını aşmayacak şekilde ayarlayın ve kabı tencere taşıyıcısına koyarken ortalayın.

Ocağınızın verimli bir ısı sağlaması için, ocağınızın üzerine uygun ölçülerde ve düz tabanlı tencereler koymaya özen gösterin. Mümkün olduğunca içbükey ve dış bükey tabanlı tencereler kullanmayın.

Gazlı ocakların kafa ve şapkalarının temizliği için bulaşık makinesini kullanmayın.

Tüplü ürünlerde, tüpün konulduğu yer asla çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.

Yemeklerinizi kapalı konserve kutuları ve cam kavanozlarda asla ısıtmayın. Kavanoz içinde meydana gelebilecek basınç patlamalara yol açabilir.

Set üstü ocaklarda, ocağı açmadan önce hangi düğmenin hangi gözü çalıştıracağını kontrol etmeniz kolaylık sağlar. Tencere, çaydanlık ve tava gibi pişirme gereçlerinin ocağı açmadan önce konulması tercih edilir. Ocaktan alırken de ocağın kapalı olmasına dikkat edilmelidir.     

Ocağınızın çalışmasında herhangi bir sıkıntı yaşamamak için, gazlı ürünlerin ve gaz sistemlerinin düzenli olarak kontrolü sağlanmalı ve yıllık bakımı muntazaman yapılmalıdır.

Gazlı ocak gözlerini düzenli olarak temizleyin. Kolay temizlenebilir yüzeye sahip olan
ankastre ocaklar temizlik bakımdan oldukça kullanışlıdır.

Ocak açıkken alevlerin mavi olduğundan ve düzgün şekilde yandığından emin olun.

Tencerenizin ve tavanızın saplarını ocakların üzerine gelmeyecek konumda ayarlayarak, sapların ısınmasını önleyebilirsiniz.

Tagged:

0 yorum:

Yorum Gönder

Beğendin mi? Fikrini benimle de paylaş lütfen :)

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bumerang - Yazarkafe
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...