18 Ağustos 2014 Pazartesi


Derin dondurucular mutfağınızda size bir çok avantaj sağlayacak ev eşyaları arasında yer alıyor.
Derin dondurucular sayesinde artan yiyecekleri veya ağzı açılmış ürünleri yeniden kullanmamız mümkün hale gelebiliyor. Yiyecekleri daha uzun süreli kullanmanın yolu soğutucu ve donduruculardan geçiyor.

Bunun için bazı püf noktalarını bir araya getirdik. Sizin için hazırladığımız birkaç öneri yiyeceklerinizi daha uzun bir şekilde saklamanızı sağlarken, onları yeniden değerlendirmenize yaracak.

·  *Bayatlayan ekmeğinizi atmak yerine içlerini ufalayarak dondurabilirsiniz. Hem böylelikle bu dondurduğunuz ekmek parçalarını köfte yaparken kullanabilirsiniz.

·       *Patatesin çıtırlığını ve rengini korumak için biraz haşladıktan sonra dondurmanız önerilir.

·    *Fazladan kalan, kullanılmayan limon kabuklarını dondurarak değerlendirebilirsiniz. Bu limon kabukları kek yapımında işinize yarayabilir.

·     *Domatesi plastik torbalarda bütün olarak dondurabilir, bunları daha sonra yemek veya salça yaparken kullanabilirsiniz.

·    *Fazla miktarda havuç donduracaksanız, havuçları halkalar halinde plastik torbalar içinde saklayarak yumuşamasını önleyebilirsiniz. Böylece dondurucudan çıkardığınızda çözülmesini beklemeden pişirebilirsiniz.

·      *Elmayı hızlıca kaynar suda pişirip dilimleyerek dondurmanız önerilir. Böylece daha sonra elmalı turta, kek ve pasta yapımında kullanabilirsiniz.

·      *Aşırı olgunlaşmış muzu bütün olarak dondurarak daha sonra pasta yapımı için değerlendirebilirsiniz.

·   *Kapağı açılmış büyük sebze konservelerini daha uzun süreli kullanmak istiyorsanız,  kullanılmayan bölümlerini ayırarak küçük kaplara koyabilir ve o şekilde dondurabilirsiniz.

·     *Et veya tavuk haşladığınızda, suyunun soğuması beklenir ve böylelikle yağı üste çıkar. O üstte toplanan yağı ayrı bir şekilde dondurarak o yağı daha sonra çorba veya sos yapımında kullanabilirsiniz.

·  *Ağzı açılmış şarabı bitiremediyseniz, kalan şarabı buz kalıplarına doldurarak daha sonra sos ve yemekleriniz için kullanabilirsiniz.

·   *Benzer yöntemi meyveler için de uygulayabilirsiniz. Buz kalıplarına çilek koyarak dondurabilir, donmuş çilekleri içecek ve kokteylerinizde buz olarak kullanabilirsiniz.

·   *Kokteyl ve alkollü içkilerinize farklı bir lezzet katmak isterseniz buz kalıpları içinde dondurduğunuz  artan meyve suları oldukça işinizi görecektir.


Bu birbirinden pratik bilgileri uygulayabilmeniz için iyi bir derin dondurucu edinmeniz şart. Mutfağınızda hem şık bir görünüm yakalamak hem de gelişmiş özelliklere sahip bir dondurucuya sahip olmak istiyorsanız ankastre soğutucular ihtiyacınızı karşılayacak. Özellikle hızlı dondurma fonksiyonuna sahip bir  derin dondurucu sıcak yaz günlerinde işinizi görecek.

Tagged:

0 yorum:

Yorum Gönder

Beğendin mi? Fikrini benimle de paylaş lütfen :)

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bumerang - Yazarkafe
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...