29 Eylül 2014 Pazartesi


Beyaz eşya konusunda lider markalardan biri olan Beko, küçük ev aletleri ile de geri kalmıyor. Üstün özelliklere sahip küçük ev aletleri sayesinde mutfakta işlerimiz çok daha kolay hale geliyor. 

Yemek hazırlarken bize oldukça pratiklik sağlayan bu aletlerin kullanışlılığı kadar temizliği de bir o kadar önemli.

Küçük ev aletleri kullandıkça kirlendiği gibi bazılarında kireç oluşumu dahi görülebiliyor. O halde mutfağımızda sık kullandığımız mikser, tost makinesi ve su ısıtıcılarının nasıl temizlendiğine gelin bir bakalım.

Mikseri temizlemek için;
Mikseri temizlemek için, plastik bir kabın içini yarıya kadar bir damla deterjan konulmuş sıcak suyla doldurun ve mikseri 5 saniye kadar kaynar suda çalıştırın. Bu suyu döktükten sonra temiz suyla iyice durulayıp kurulayın.


Tost Grill plakalarının temizliği için;
İlk olarak pişirme bittiğinde şebeke kablosunu prizden çıkartarak cihazınızın üst pişirme plakasını açık şekilde soğumaya bırakınız. Pişirme plakaları soğuduktan sonra yerinden çıkarın ve ılık su içerisinde yaklaşık 5 dk. beklettikten sonra yüzeyindeki yiyecek kalıntılarını sert bir cisim veya kimyasal aşındırıcı temizleyiciler kullanmadan yumuşak yüzeyli bir sünger ile silin.

Dilerseniz pişirme plakaları için özel olarak tasarlanmış temizleme tarağını kullanabilirsiniz. Temizleme tarağını plakaları çizecek kadar bastırmamaya özen gösterin ve sakın sıcak yüzeylerde kullanmayın.

Yüzeyler üzerinde meydana gelecek ince bir çizik dahi yiyeceklerin yapışmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda bir kaç damla sıvı yağ damlatarak temizlemeyi deneyin.

Pişirme plakalarına zarar vermemek için elde yıkamanızı öneririz, Bulaşık makinesini kullanmamanızda fayda var.


Kettle’da (su ısıtıcı) oluşan kireci temizlemek için;
Hemen her gün kullandığımız su ısıtıcılarının yüzeyi ya da rezistansında, suların kireç durumuna bağlı olarak zamanla kireç birikebilir. Kireçten arındırılmadığında ise bu kireçler parçalar halinde dağılarak yemeklerimize ya da çayın içine karışabilir. Bu sağlıksız bir durum olduğu gibi yiyeceklerde kötü bir tada da neden olur. O halde vakit kaybetmeden kettle’da oluşan kireci nasıl temizleyeceğimizi öğrenelim.

Su ısıtıcısında meydana gelen kireci elma ya da üzüm sirkesi ile temizleyebilirsiniz. Bunun için kettle içine yaklaşık 1 su bardağı sirke ve kireç kaplı yüzeyin üzerine çıkacak şekilde su ilave edin. Kettle’ınızı 1-2 defa çalıştırarak içindeki suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra kapatın. Ardından içindeki suyun ılınmasını bekleyin. Kirecin kolayca çözüldüğünü göreceksiniz. Suyu boşalttıktan sonra temiz suyla birkaç kez daha kaynatarak sirke ve kokusundan arındırabilirsiniz. 


Eve yayılan sirke kokusunu gidermek için evinizi havalandırmayı unutmayın.
İkinci formül olarak limon tuzundan yararlanabilirsiniz. Marketlerde ya da aktarlarda kolayca bulabileceğiniz limon tuzunu kullanarak Kettle’ınızdaki kireçten kurtulabilirsiniz. Su ısıtıcınızın içine kireci geçecek ölçüde su ve 1-2 yemek kaşığı limon tuzunu ekleyerek kaynatın. Ardından limon tuzundan arındırmak için temiz su ile kettle’ı birkaç kez çalıştırıp boşaltın. 

Sirke ile temizleme yöntemine göre daha kokusuz olduğu için bu yönteme öncelik tanıyabilirsiniz.


Beko’nun küçük ev aletleri ve beyaz eşya kampanyaları için www.beko.com.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Tagged:

0 yorum:

Yorum Gönder

Beğendin mi? Fikrini benimle de paylaş lütfen :)

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bumerang - Yazarkafe
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...