10 Haziran 2014 Salı


Kankardeşim Mine, çok kısa bir zaman önce doğum yaptı, şirin mi şirin bir oğlu daha oldu, maaşallah. Takısı hazır ama o benim can arkadaşım, bir farkı olsun diye düşünerek kendi ellerimle ona bez pasta hazırlamaya karar veriyorum.
Önceden bir iki defa arkadaşım İnal'la yapmışlığım vardı, bu defa kendim yapmaya karar verdim. İnternetten, kırtasiyeden bir sürü malzeme satın aldım.

Aşama aşama yazacağım, hiç zor değil. Hediye ettiğiniz kişinin yüzündeki kocaman gülümseme için her şeye değer :)


Malzemeler
*Karton (yapacağınız büyüklükte ve kalın olması önemli, pembe ya da mavi hoş duruyor)
*Tül (Pastanın etrafını saracak kadar (1-2 metre civarı) (ince delikli olanı daha iyi)
*1 Adet Havlu kağıdın içindeki rulo karton
*Yapıştırıcı
*Bebek bezi (en küçük boyundan almayın ki, hemen pastayı bozmak zorunda kalmasın, ben Primanın 3 numarasını aldım, 68 adet çıktı, 53 adedini kullandım )
*Silikon Tabancası (Tahtakale'de silikonlarıyla birlikte satılıyor, 25 TL civarı)
*Bezleri sabit tutmak için; şeffaf lastik ya da kurdele
*1-1,5 Metre fırfır
*Nazar boncuğu, kurdele, üzerine yapıştırmak için diğer çeşitli süs malzemeleri, çubuklu süsler (Ben internetten satın aldım, tık tık!)
*Biri büyük, diğeri küçük 2 yuvarlak tepsi (Bezler dağılmasın diye içine sıralayacağız, Ben 2 boy borcam kullandım)

Yapılışı
**Kartonun üzerine büyük tepsiyi ters çevirip etrafını kurşun kalemle çizelim ve makasla keselim. Bu pastamızın tabanını oluşturacak.


**Havlu kağıdın rulosunu, kartondan kestiğimiz ufak bir parçaya yapıştıralım, iyice yapışıp kuruyunca, bunu taban kartonun ortasına yapıştıralım. (Bu şekilde daha sağlam yapışıyor)** İki boy tepsinin içine; bezleri, birbiri ardına sıralayalım.


Dilerseniz her bezi etrafında dolayarak rulolar halinde de koyabilirsiniz.


-Bazı bez markaları mavi de oluyormuş, ama ben kaliteli olsun ve pastanın her yeri aynı renk olmasın diye böyle tercih ettim, yeşile kaçan bir renk)

**Sıraladığımız bezlerin etrafını şeffaf lastik ya da kurdele ile açılmasın diye sıkıca bağlıyoruz. (Arkadaşım ameliyat eldiveninden yuvarlaklar kesip bağlıyor :))


**Tepsiden büyük boy bez grubunu alıp, havlu kağıdın rulosu ortasında kalacak şekilde yerleştiriyoruz. Dikkatli olmak lazım benim bir defa dağıldı tüm bezlerim.


**Üzerine küçük boy bez grubunu da aynı şekil koyalım. İki katlı oldu bile :) Eğer rulo yüksek kaldıysa üzerinden makasla keselim ki çirkin gözükmesin.


**Fırfırlı kurdele ile bezlerin etrafını sarıp, toplu iğne ile yada dikerek tutturuyoruz. Ben minicik güller koydum iğneyle tutturduğum yerlere


**Üzerine de ufak bir oyuncak koyarsak hoş oluyor. Banyo yaparken oynasın diye civciv koydum.


**Pastanın altına tülü koyup üstte birleştiriyoruz ve kurdele ile bağlıyoruz. Ben "Hoşgeldin Bebek" yazan kurdele tercih ettim. (Eğer tül uzun gelirse üstten kesebilirsiniz.)


**Kurdeleyi iyice sıkmayın ki çubuklu süsleri içine koyabilelim.


**En son olarak, silikon tabancamızla aldığımız süsleri, nazar boncuklarını..vs tülün üzerine yapıştırıyoruz. Tülü elinizle gergin tutun öyle yapıştırın ki bezlere silikon bulaşmasın.


İşte bu kadar basit. Bezleri hazırladıktan sonra süslemesi sizin hayal gücünüze kalmış. Götürdüğüm herkes çok mutlu oldu. Minik jestler hayatı daha güzel kılıyor sanırım.


Mutlu, sevgi dolu, huzurlu günler dilerim.


Tagged: , , , , ,

3 yorum:

  1. Çok güzel olmuş çok da emek vermişsiniz arkadaşınızı sevindirmeniz de çok güzel

    YanıtlaSil
  2. Çok yaratıcı olmuş :)
    Bnada beklerim www.kiriksemsiye.blogspot.com
    Sevgiler

    YanıtlaSil

Beğendin mi? Fikrini benimle de paylaş lütfen :)

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bumerang - Yazarkafe
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...