6 Aralık 2012 Perşembe

BEYRUT


2012 yılbaşına İtalya da girmeyi planlıyorduk. İşyerinden izin çıkmadı .
Sevgilim in önümde diz çökeceği yer meğerse Aşk çeşmesiymiş,  tüm planlarını altüst ettiğimi uzun zaman sonra öğrendim.
Onun da bilmediği bir şey vardı, tek gecelik de olsa ona bir sürprizim olduğu. Evin içinde ayrı ayrı yerlere sakladığım her ufak hediye onu diğerine yönlendiriyordu, en son zarfı açtığında Beyrut uçak biletlerimiz çıktı içinden.
2 gün ve tek gece… biraz yorucu olacaktı ondan ikimiz de emindik ama görmediğimiz yer kalmasın diye bir günde 18 km yürüyeceğimiz kimsenin aklına gelmemişti.
Gitmeden interneti araştırıp gezilecek yerler , yenilecek yemekler listesi oluşturduk vee maraton başladı.
Türkiye den 2 saatte vardık Beyrut a, vizesiz olması süpriz yapmak isteyenler için bulunmaz bir avantajmış.


Savaştan sonra yenilenen şehir merkezi. Gezimize bu caddeden başladık. Yol boyunca sağlı sollu mağazalar ve oteller sıralanmış


Şehrin her tarafında tanklar ve nöbet tutan askerler var, bu insana korku verse de selam verince gülümseyerek aldıklarını görmek hoşunuza gidiyor.


Gemayzeh caddesi... caddenin sonunda meşhur saat kulesi var, söylemeden geçemeyeceğim kuledeki saatin markası Rolex ... gündüzleri sakin , hava kararmaya başladıkça sokaklar dolmaya başlıyor. Yılbaşı gecesi olduğu için akın akın insan vardı caddede.2002 - 2007 yılları arasında inşa edilmiş, Camiye Peygamberimizin ismi verilmiş; Muhammed El Emin Camii.  Hemen yanıbaşında da bir kilise bulunuyor. Herkes ezan ve çanların seslerinin birbirine karıştığını anlatıyor ama biz ikisinin de sesini bir türlü duyamadık. 


Saat kulesi...Patchi ye dışarıdan bakınca hediyelik eşya yada takı mağazası zannediyorsunuz, fakat gerçek biraz farklı burası çikolata mağazası. İçeride çeşit çeşit çikolatalar satılıyor.


Caddelerin ortak noktası hep bu mavi Camii. Her yerden karşınıza çıkması asla kaybolmayacaksınız hissi doğuruyor. Burada kadınlar çok bakımlı ve herkes marka meraklısı. Ufak bir yer ama her türlü lüks marka mevcut.
Birkaç örnek...Buraya estetik cenneti de diyebilirsiniz. Bankalarda estetik kredisi bile varmış. Zaten uçaktaki hosteslere bakınca bile anlıyorsunuz Bonjour derken sırf dudaktan yaratıldıklarını düşünebilirsiniz.


Hamra caddesinde meşhur bir cafe. Hem yemek yeniyor, hem cafe hem de Nargile içilebiliyor. Garsonlar inanılmaz hızlı ve ilgili. Başta humus olmak üzere tüm yemekleri çok lezzetli ve Türklerin damak tadına kesinlikle uygun.
Kolayı böyle görmek biraz tuhaf geldi bana.


Geleneksel tatlar; Tabbule, Humus... mis misss
Çaktırmadan kıyafetlerini çekmeye çalıştık . Sevgilime bakınca hiç çaktırmadığı belli oluyordur :)

Buranın zengin bayanları yanlarında bakıcı gezdirirlermiş fakat çocukları kendi taşır son moda çantalarını bu bakıcılara taşıtırlarmış diye bir rivayet var.

Burada Market bulmak neredeyse imkansız, Türkiye de ki gibi adım başı alışveriş merkezi yok. Eve çay..vs alabilmek için nereleri gezdik tahmin bile etmek istemezsiniz

Yılbaşı için her yer süslenmiş ışıl ışıl...


Bir yanda Cami , yanında da bahçesinde yılbaşı ağacı bulunan kilise.
Tüm dinler özgürce bir arada yaşıyor Beyrut ta . Bir de rahat bıraksalar.Ben Starbucks a oturalım dedim , sevgilim gelene kadar dalga geçti. Neymiş efendim geleneksel yerli cafelere oturmak gerekirmiş, buyrun size yerli cafemizden çay faslı...


Garsonumuz da çok sıcak kanlıydı.
Hala bu "ut" ve "tef" in tavanda neden asılı olduğunu anlayabilmiş değilim, suçları neydi acaba ...Bu tanklar insanı korkutuyor.Ve işte saat tam 00.00
Yeni yılımız kutlu olsunnnnnnn
Ben de böyle yazmak isterdim...


Savaşın çıkmasından kısa bir süre önce açılan Holiday inn oteli. Çok yara almış.
Savaş zamanından ibret olsun diye bırakılmış bu bina.
Yine bir kilise içeride Pazar ayini var.


Abd el Wahap Restoran.
Uçağa binmemize az bir süre kala listeden bu maddeyi de silmek için restorana geldik. ama çok kalabalık olacağı ve rezervasyonuz da olmadığı için almak istemediler. Yalvar yakar Türk olduğumuzu ve yarım saatte kalkacağımıza söz verip başladık yemeğe.

Menü üstte , şef in önerilerine kulak verdik.
Fettuş salatası yla birlikte kebap ta yedik. Gözünü seveyim memleketimin, bu kadar ünlü bir restoran da yediğin yemeği Türkiye de herhangi bir yerde yiyebilirsin.
Bayanlar tuvaleti...


Çok hızlı bir gezi olmasına rağmen memnun kaldık, yaz mevsiminde de gelip meşhur plajlarından  faydalanmak ve sandallarla dolaştığın Jeita Mağarasına uğramak isterdik.

 Fakat son olaylardan sonra buna cesaret ister sanırım. İyi ki gitmişiz dedirtecek kadar sıcak bir yer. Ve İzmir ile birbirine çok benziyor...

  Tagged: , ,

  3 yorum:

  1. sayende beyrutu da tanımış oldum bol bol fotoğraf koyman çok iyi olmuş. güzel yermiş

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Çok keyifli bir yer damak tadınıza da kesinlikle hitap ediyor, beğenmenize de çok sevindim

    Sil
  2. Merhaba özlem hanımi eşim ve oğlumla beyrut turu düşünüyorum, rica etsem telefonda iletişim kurabilir miyiz, sormak istediklerim var size. onurevlice@hotmail.com a telefonunuzu yollarsanız size ulaşırım. yazınız için teşekkür eder saygılar sunarım. onur evlice

   YanıtlaSil

  Beğendin mi? Fikrini benimle de paylaş lütfen :)

  Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

  Bumerang - Yazarkafe
  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...