28 Ocak 2013 Pazartesi

KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE, KIZ KULESİ EVLENME TEKLİFİ

Bizim için bir başka anlam taşır Kız Kulesi; yeni bir başlangıcı, aşkı, evliliği hatırlatır. Sevgilim bana evlenme teklifietmeden önce de bana hep çok masalsı ve romantik gelirdi, içime doğmuş demek ki ömrümün sonuna kadar kalbimde yer edineceği. 
KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE,
Hakkında çeşitli rivayetler anlatılmış, efsanelere konu olmuş Kız Kulesi; İstanbul Boğazı 'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş olup Tarih içinde gözetleme kulesi, deniz feneri olarak da kullanılmış, Boğaz girişini belirten bir mihenk noktasıdır.

KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE,

Bir rivayete göre sevgilisi Hera’ya kavuşmak için yüzerken boğulan Leander’in kulesidir. Bir diğerine göre ise, kızının yılan tarafından sokulacağını rüyalarında gören İmparatorun onun emniyette olması için yerleştirdiği kuledir.

KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE,


Kulenin üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası var. Kulenin Eminönü tarafı ise daha genişçe olup burada bir de sarnıç bulunmaktadır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar bir çok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.

KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE,

KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE, KIZ KULESİ EVLENME TEKLİFİ

Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. 
2000 yılında ise restore edilerek, süper manzarasında romantik bir yemek yiyebildiğiniz mekan haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.
Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine izin verilmiştir.

Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içinde bakıldığında yıkıntıları günümüzde hala görülmektedir.

Antik Çağ'da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da "Tour de Leandros"(Leandros'un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.
 
KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE, KIZ KULESİ EVLENME TEKLİFİ

Suların, kara sevdanın ve söylencelerin gizemini taşıyan Kız Kulesi, İstanbul'un en romantik ve gizemli mekanlarından biri. Alımlı, sevdalı ve denizin ortasında bir başına, yapayalnız...

Kızkulesi ile ilgili anlatılan ilk hikaye; Ovidius'un kaydettiği bir aşk hikayesi. Zamanında Üsküdar sırtlarında Tanrıça Afrodit adına bir tapınak vardır. Hero'da genç kızların görev yaptığı bu tapınağın rahibelerindendir.

Kulede kumrulara bakmakla görevlidir. Aşka yasaklıdır. Bo­ğazın karşı kıyısında oturan Leandros'ta bir törene katılmak için tapınağa geldiğinde Hero'yla karşılaşır. Birbirine aşık olan iki genç, Leandros'un gece fener yandığında kuleye gelmesi için sözleşirler. Kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına tanıklık eder.

Leandros'un yüzerek kuleye geldiği fırtınalı bir günde kıskanç bir rahip feneri söndürür. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğazın sularına gömülür. Sevgilisinin öldüğünü gören Hero da kendini Kızkulesi'nden Boğazın sularına bırakır.
KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE, KIZ KULESİ EVLENME TEKLİFİ

 Kuleyle ilgili söylencelerden biri de yılan hikayesidir. Kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir.Bunun üzerine kral denizin ortasındaki bu kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. Kaderin kaçınılmazlığını kanıtlarcasına, kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesi zehirler. Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya'nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Bugün bu tabutun üstünde iki delik vardır. Yılanın ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına ve bu deliklerden girip çıktığına dair  hikayeler hala anlatılır. 

Restoran olarak Kız Kulesi
Binlerce yüzyıl öncesine ait efsanelerin mekanı, İstanbul'un en önemli simgelerinden biri Kızkulesi , şimdilerde restoran ve kafeterya olarak Boğaz'ın derin sularında hizmet veriyor. Uzun restorasyon çalışmaları sonucu yenilenen tarihi mekan, eski görünümüne sadık kalınarak İstanbullular'a kazandırıldı.

James Bond filmlerinden birinde bu yeni haliyle kullanılan Kızkulesi , 5 kat ve 1 asma kattan oluşan mekanıyla hizmet veriyor. Asma ve birinci katında akşamları canlı müzik eşliğinde fiks menü sunulan restoranı yer alıyor. Bu restoran gündüz de kafeterya olarak İstanbullular'ı karşılıyor.

Mekanın üçüncü, dördüncü ve beşinci katları hediyelik eşya satışı için ayrılmış. Üst kule bölümünde ise Boğaz'ın her yakasını gören eşsiz bir manzara hakim. Buradan İstanbul'un dört bir yanını seyretmeniz mümkün. 
KIZ KULESİ, İSTANBUL GEZİLECEK YERLER, KULE, KIZ KULESİ EFSANELERİ, EFSANE,

Bu masalsı kuleyi Hero nun hüzünlü aşk hikayesini düşünerek gezin, lezzetli ve romantik lokantasında harika yemekler deneyin ve bu büyülü atmosferin tadını sonuna kadar çıkarın derim ben.

  Tagged: , ,

  2 yorum:

  1. kız kulesinin tarihi hep merak etmiştim çokta güzel anlatmışsın gezdiğin yerleri okumak için sabırsızlanıyorum eline sağlık

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Teşekkür ederim güzel bulduğun için çok sevindim :)

    Sil

  Beğendin mi? Fikrini benimle de paylaş lütfen :)

  Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

  Bumerang - Yazarkafe
  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...